İnşaat ve Yapı

Boya Nasıl Yapılır?

boya badana
Tarafından nasiltamiredilir

Boya nasıl yapılır? Ev veya iş yerinizde ki yaşam alanlarınızı değiştirmek istiyorsanız, bu işe boya yapmakla başlayabilirsiniz. Boya yapmak, evinizi güzelleştirir, yeniler ve farklı bir ortam yaratır. İlk kez boya yapacaksanız boya nasıl yapılır yazımız sizin için kaynak niteliğinde olacak.

Boya nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

  • Boya yapılacak alanı boşaltın. Boya yapılacak alanın boşaltılması işinizi hızlı ve kolay yapmanızı sağlayacak, eşyalar boyadan zarar görmeyecektir.
  • Eğer eşyalarınızı taşımanız zor ise eşyaları odanın veya ofisin ortasına toplayın. Üzerlerine hırdavatçıdan alacağınız naylon veya boya geçirmeyecek kumaş örtün.
  • Zeminin boya yapımından zarar görmemesi için yine naylon veya bol miktarda gazete ile zemini kaplayın. Temizleme esnasında işinizi kolaylaştırır.
  • Elektrik prizlerini ve anahtarlarını mümkünse sökün.
  • Duvar ve tavan birleşim yerlerine, kapı, pervaz ve pencere kenarlarına eni geniş kağıt bant yapıştırın. Bu işlem boya yapılırken boyanın taşmasını engelleyerek size zaman kaybettirmez.
  • Duvar boyama işlemi bittikten bir kaç saat sonra bu bantları sökün ve kalan yüzeyleri boyayın. Bu da köşe ve kenar hatlarının yada renk ayrımlarının daha hassas boyanmasını sağlar.

Boya yapılırken dikkat edilecek hususlar

Boya nasıl yapılır yazımızdaki hususlar, boyanın düzgün bir şekilde yapılmasını sağlarken, boya yapılırken nelere dikkat edileceği de sizi yorulmaktan kurtaracaktır.

İlk olarak boya işlemi yapılırken, astar boya atmanız gerekecek. Astar boya, boya ile duvar arasında etkileşimi azaltmaktadır. Böylelikle, nem daha az gireceğinden duvar ve boya ömrü de bir o kadar uzun olacaktır. Ürün seçiminde kaliteli boya almaya özen gösterin. Aldığınız boyanın evinizin metrekaresine uygun olduğundan emin olun. Yaklaşık olarak bir hesap yaparsanız boya aldığınız yer size yeterli miktarda boya verecektir.

Boya yapılırken, doğru fırça ve rulo kullanıldığından emin olun. Küçük ve dar alanlarda boya işlemi küçük ve düz fırçalarla yapılırken, büyük ve geniş yüzeylerde boya için rulo tercih edilmektedir. Boyanacak duvarın köşe ve kenarları kestirme fırçaları ile boyanırken duvarlar rulo ile boyanmalıdır.

Boya yapılırken, boya kovasına daldırdığınız fırça ve rulodaki fazla boyayı mutlaka silkeleyerek yada rulo üzerindeki fazla boyayı fırça ile temizleyerek alın. Bu işlem boya yapılırken, boya kova ile duvar arasında ki mesafede yerlerin batmasını engelleyecektir. Diğer bir husus ta boyanan yüzey deki dalgalanmayı engellemesidir. Fazla boya duvarın başında kalırken sonuna doğru rulodaki boya azaldığı için daha soluk bir hal alır. Bunu engellemenin yolu fazla boyanın, boya fırçasından veya rulosundan atılmasıdır.

Duvar boyama her zaman tek yönlü yapılmalıdır. Fazla boya da olduğu gibi dalgalanma oluşmaması için bu yöntem önemlidir. Özellikle son kat boyası tek yönde yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır.

Boyama işlemi bittiğinde yerdeki örtüleri kaldırıp, temizlikten sonra eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Eğer hala bir boyacı ustasına ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulaması ile boyacı ustası çağırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz