İnşaat ve Yapı

Çatlak Duvar Tamiri Nasıl Yapılır?

duvar çatlakları
Tarafından nasiltamiredilir

Çatlak duvar tamiri, genellikle mevsim değişikleri ve binanın zaman içerisinde zemine oturması ile oluşmakla kalmayıp, ilerleyen zamanlarda da büyümeye devam etmektedir. Bazen de sadece duvardan su aldığı için duvar çatlar. Bu yazımız da oluşan duvar çatlakları nasıl kapatılır konusuna değineceğiz. Yapılacak işlemi gözünüzde sakın büyütmeyin. Tahmin ettiğinizden daha kısa sürede ve kolayca işlemi tamamlayacaksınız. Aşağıda belirtilen işlemleri sırası ile yerine getirmeniz bunun için yeterli olacak.

Duvar çatlaklarını kapatmak için kullanılacak malzemeler

  • Zımpara
  • Tel fırça
  • Alçı
  • Boya fırçası
  • Boya

Çatlak duvar kapatma uygulaması

Yapılacak ilk iş çatlamış olan duvarı temizlemek. Bunun için hazırladığımız malzemelerden tel fırça yardımı ile tamirini yapacağımız duvarın çatlak kısmı ve çevresini iyiçe fırçalayarak temizleyin.

Temizlediğiniz bölgeyi biraz ıslatarak alçıyla özleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bir kap içerisinde alçı ve suyu karıştırın. Hamur kıvamına gelen alçıyı uygulayacağınız bölge kapanıncaya kadar sürün. Derin çatlaklarda biraz daha özen göstermeniz gerekebilir. Boya işlemine geçmeden önce zeminin düzgün olduğundan emin olun.

Bu işlem için spatula veya mala kullanabilirsiniz. Düzelttiğiniz zemini kurumaya bırakın. Yaklaşık yarım gün de kuruyacaktır ama siz yinede 1 gün bekleyin.

Kuruyan zeminin daha düzgün olmasını sağlamak için zımpara yardımı ile zımparalayın. Bu işlem zeminin düzgün ve pürüssüz olmasını sağlayacağından boya daha kolay yapılacak ve eski halini aratmayacaktır.

Duvar çatlaklarını kapattığımıza göre şimdi boyayı yapabilirsiniz.

Eğer bir ustaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ustası yapsın uygulamasından bir usta seçebilir ve duvarınızı tamir edebilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz