Otomotiv Teknoloji

Far Temizleme Nasıl Yapılır?

Tarafından nasiltamiredilir

Hafif çiziklere sahip ve nispeten daha az sararmış farları temizlemenin en pratik yolu bir diş fırçası ve diş macunu kullanmaktır.

Far parlatma nasıl yapılır?

Far temizleme işlemi, Araba farlarının henüz yeni aşınmaya başlamış, çok fazla sararmamış ve çizilmemiş olan farlar nispeten daha kolay bir uygulama ile yapılmaktadır. Ancak uzun yıllar deformasyona uğramış, doğanın etkilerine maruz kalmış ve daha önce temizleme işlemi uygulanmamışsa, daha kapsamlı ve uzun bir uygulama yapmanız gerekebilir.

Diş Macunu İle Otomobil Far Parlatma

Hafif çizilmiş ve daha az sararmış farları temizlemek için diş fırçası ve macunu kullanın. Diş macununun aşındırıcı etkisi far camları üzerinde yer alan minik çizikleri giderir. Diş fırçası ise köşe ve kenar kıvrımları gibi ulaşılması zor yerleri temizleme de kolaylık sağlar.

Uygulama

Diş macununu farlara sırası ile sürün ve geniş ön yüzeyleri temiz bir mikro fiber bez yardımı ile ovarak temizleyin. Köşe ve kıvrımlar müdahalesi zor olduğundan diş fırçası yardımı ile macun uygulayın. İşlem sonrası temiz su ile durulayın. Bu yöntem çok çizikli ve fazlaca sararmış farlar için işe yaramamaktadır.

Zımpara İle Far Temizleme

Farlar üzerindeki çizikler derin ve sararma çok ise çözümü zımpara ile müdahale etmektir. Polikarbon plastik türevi olan far yüzeylerini aşındırarak, onları fabrikadan çıktıkları günkü kadar parlak hale getirir. 600, 1000 gibi farklı kalınlıklarda zımpara kağıdı ve su şişesi temin edin. Çizikleri önce kalın sonra ise ince zımpara ile ıslatarak zımparalayın. Zımpara işlemi sonrası farları cilalamak, hem parlamalarını hem de dış etkenlere karşı koruyucu bir film tabakası oluşturacaktır. Bu işlem el ile yapabileceği gibi polisaj makinesi ile de yapabilir, makine ile yapılacak olan zımpara işlemlerinde makine devrinin düşük olması gerekir.

Eğer hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulaması ile bir usta çağırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz

Yorum Yap