Tekstil

Gömlek Yakası Nasıl Tamir Edilir?

Tarafından nasiltamiredilir

Gömlek yakası, erkekler için giyimi güzel olduğu kadar kullanımı bir o kadar meşakkatlidir. Gömlek yakası tamiri, genellikle yoğun kullanılan gömlekler için yapılır ve tamiri çok da zor değildir. Yeni bir gömlek almak isteyebilirsiniz ama aramızda gömleklerinden ayrılmak istemeyenlerde olabilir. Bu yazımız tam onlara göre. Yıpranmış olan gömlek yakası nasıl tamir edilir birlikte görelim.

Gömlek yakası nı, maket bıçağı ile yakının uç kısmından yada dikişlerin başladığı yerden dikişleri sökmeye başlıyoruz. Makasla dikişleri sökmesi biraz zor, zaman alabilir . Bu yüzden maket bıçağıyla sökmek daha pratik ve kolay olacaktır. 

Dikişleri tamamen söktükten sonra gömleğin yakasını komple ayırın. Aslında yapılan bu işlem gömlek yakısının yarısı, diğer yarısı alt kısımda yani gömlekle birleşen kısımda kalıyor. Yakanın Alt tarafına dokunmuyoruz. Bu kısmında çok yıprandığını düşünüyorsanız, uygun bir kumaş bulabilirseniz onu da değiştirebilirsiniz. Yada o kumaşı da ters çevirebilirsiniz.

Sonra çıkardığımız, yani söktüğümüz yaka parçasını tersini çevirerek aynı yerine takıyoruz. Ters çevirerek söktüğümüz kısıma yerleştirdiğimiz yakayı daha düzgün dikebilmek adına iğneyle tutturuyoruz. Yakayı iğnelemek, daha düz bir dikiş yapmanızı sağlar.

Daha sonra yakayı, makina ile iğnelediğimiz diğer adıyla teğellediğimiz yerden dikiyoruz. Gömlek yakasınının başlangıç ve bitiş yerlerine dikkat edin. İp kalıntısı kalmadığından emin olun. Emin olun ki görüntü kötü olmasın.

Eğer hala yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulamasından destek alabilirsiniz.

Hepsi bukadar, güle güle kullanın.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz