Teknoloji

Hoparlör Tamiri Nasıl Yapılır?

Tarafından nasiltamiredilir

Hoparlör bozuk ses çıkartıyorsa özellikle yüksek seste veya sert bas olan müziklerde cızırtı yapıyorsa büyük ihtimalle aşağıdaki şekildedir.

Hoparlör tamiri, müzik ve ses sistemlerinde bulunan hoparlör, sanıldığının aksine tek parçadan meydana gelmez. Bir araya getirilmiş bileşenler ve parçalar sayesinde bozulan hoparlörler ve patlayan hoparlör körükleri parçalar halinde değiştirilebilir veya tamir edilebilir. Fazla detaya girmeden hoparlör tamirine başlayalım.

Hoparlörden gelen ses cızırtılı veya boğuk geliyorsa, aşağıda belirtilen sorunlardan biri yada bir kaçı meydana gelmiş demektir.  
Hoparlörün kenarında bulunan Hoparlör körüğünün süngerimsi kısım yırtılmıştır. Hoparlörün orta kısmında bulunan karton kısım aşırı ses veya yabancı cisim temasıyla patlamış olabilir. Bu yazımızda hoparlörün körük kısmını tamir edelim.

Hoparlör körüğü, elektronikçilerden veya internet siteleri üzerinden 5 liradan 30 liraya kadar alınabilir, kur sebebi ile fiyatlarda artış yaşanmış olabilir.

Hoparlör tamiri

Hoparlör körüğü, hoparlörün kağıt kısmından yavaşça ayrılmalıdır. Tahribata engel olmak için çözücü inceltici kullanabilirsiniz. Genellikle ayırma işlemi için her hangi bir yardımcı maddeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Çıkarma esnasında zarar verebileceğinizi düşünüyorsanız, tiner kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz. Dikkatle çalışıldığında körüğü sökmek için her hangi bir madde kullanmaya gerek kalmayacaktır. Tavsiye edilen şeklide budur.

Patlamış hoparlörün orta kısmında bulunan, yırtılmış kağıdı maket bıçağı yardımı ile dikkatlice sökün ve hoparlörün orta kısmından ayırın. Hoparlörün orta kısımı, bobin ile körük arasına dört taraftan ortalanmalıdır. Daha rahat çalışabilmek için tahta, karton ve plastik malzemelerden oluşan araçlar kullanabilisiniz.

Yeni aldığınız hoparlör körüğünü yapıştırıcı malzeme ile önce orta kısımdaki kartona yapıştırın. Daha sonra hoparlörün dış kısmında bulunan süngerimsi kısıma dikkatli ve yavaşça yapıştırın. Yapıştırıcı malzemeyi hemen donan cinsten değil de esneklik sağlayıcı bir maddeden yapılmış olanları tercih edin. Yapıştırıcı madde, kuruduktan sonra esneklik sağlamaz ise yine aynı yerden veya zayıf bir noktadan tekrar atma yapacaktır. Hoparlör körüğünü yapıştırıldıktan sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra orta kısma koyduğumuz sabitleme amaçlı kağıt, ahşap veya plastik maddeleri alın ve orta kısımdan söktüğümüz kubbe şeklinde olan kağıt parça yapıştırın. Hoparlör tamiri zor bir işlem olmamasına rağmen dikkat gerektirmektedir.

Eğer hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulamasını kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz