Doğalgaz Tesisat

Kalorifer Petek Isı Ayarı Nasıl Yapılır?

Tarafından nasiltamiredilir

Peteklerin altı ısınmıyorsa genellikle tesisatta dolaşan sıcak su son peteğe gidene kadar ivme kaybetmektedir.

Kalorifer petek ayarı, Tüm radyatörler düzgün bir şekilde ısınıyor, ancak sadece peteklerin altı ısınmıyorsa muhtemelen radyatörde hava birikmiş olabilir. Peteğin havasını aldıktan sonra ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz. Havasını alma işlemi yapıldıktan sonra bile peteğin altı ısınmıyorsa, özelliklede peteği enine doğru kontrol ettiğinizde, muhtemelen radyatörlerin içinde tortu birikmiştir ve peteği temizlemeniz yada temizletmeniz gerekebilir. Zamanla biriken tortu ve kirleri, marketlerden alacağınız kireç çözücü kimyasallarla temizleyebilirsiniz.

Kalorifer petek ayarı yapılırken. kombiye yakın olan veya tüm radyatörler ısınırken, son petek neden ısınmaz diye düşünüyorsanız bu durumun da bir çözümü var: reglaj ayarı. Kombinin en yakınında konumlandırılmış olan peteklerin vanasından bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz. Peteklerde ısı ayarı, teknik bir sorun yok ise her hangi bir malzemeye yada alete ihtiyaç duymadan tamir edilebilir. Daha doğrusu ayarlanabilir. Isı ayarı yapabilmeniz için kombinin bakımlarının yapılmış, kombinin çalışır ve peteklerin termostat vanalarının açık olması gerekir.

Kalorifer petek ayarı yapmak için kombiye en yakın radyatörün üst vanası tamamen açın. Kalorifer peteğnin alt vanasını tamamen kapatın ve yarısına kadar açma yönünde çevirin. Sona doğru yaklaştıkça her bir peteğin alt vanası biraz daha açık olsun. Son petekte alt vana tamamen açık olsun. Isı ayrına başladığınız ilk petekten itibaren kısık tuttuğunuz peteklerin sesinden de ne kadar kıstığınızı anlayabilirsiniz. Petek vanasını kıstığınız zaman su akışını engellediğiniz için cızırtı yada ıslık sesine benzer bir ses duyarsınız. Bu ses işlemi doğru yaptığınız habercisidir.

Bu adımları uyguladıktan sonra radyatör ısıtmıyor sorununuz çözülmüş olacak.

Eğer hala desteğe ihtiyacınız varsa, ustası yapsın uygulaması size yardımcı olacaktır.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz