Temizlik

Koltuk Temizleme – Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

koltuk yikama
Tarafından nasiltamiredilir

Koltuk temizleme, genellikle ev hanımlarının büyük sorunu olan koltuk temizleme ve koltuk yıkama bazen onları çileden çıkarabiliyor. Koltuk temizleme ve koltuk yıkama ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bayramlar yada özel günlerde, koltuk temizleme ve koltuk yıkamanın zorunluluğunu, verdiğimiz tüyolar ve detaylar ile atlatabilirsiniz.

Koltuk temizleme yöntemleri

Arap sabunu ile koltuk temizleme ve koltuk yıkama

En sık kullanılan temizlik malzemelerinden olan arap sabunu, koltuk, kanepe ve halıların temizliği için vazgeçilmezlerden. Koltukların temizliğini arap sabunu ile yapabilirsiniz.

Bir kova içerisine sıcak su koyup, bir tutam yada yarım avuç kadar arap sabununu eritin. İyice karıştırdığınız bu karışımı koltuk temiziği yada koltuk yikama için kullanabilirsiniz. Uygulaması oldukça basit, bir bez yardımı ile koltukların kirli bölgeleri dahil her yerini silin ve arkasından durulama suyu ile geçerek koltukları kurumaya bırakın.

Koltuk üzerindeki lekeler nasıl çıkar?

Koltuk, kanepe hatta halılar üzerinde zamanla oluşan lekeler için çamaşır suyu, limon kolonya ve saç spreyi kullanabilirsiniz.

Her tür kumaşta çamaşır suyu tahribat yaratacağından kullanmadan önce küçük bir yüzeyde deneme yapabilirsiniz. Meyve suyu, su lekesi, çay lekesi gibi çeşitli lekeler için limon kolonyası temizlik için işinizi kolaylaştıracaktır. Tükenmez kalem lekeleri için saç spreyini lekeli yüzeye sıkın ve nemli bir bez ile silin. Limon kolonyası saç spreyinin olmadığı zamanlarda yine kullanılabilir.

Kadife koltuk temizliği

Kadife kumaşlar diğer kumaşlara nazaran daha hassas olduklarından dolayı biraz daha narin bir işlemden geçirilmesi gerekir. Bunun için amonyak kullanabilirsiniz. Amonyağı bir pamuk yardımı ile yavaş hareketlerle lekeli bölgeye uygulayın gerekirse hafif fırça darbeleri ile temizleyin. Kadife koltuk temizliği kesinlikle çitileme yapılmadan tamamlanmalıdır.

Kumaş koltuk temizleme

Kumaş koltuk temizleme, kadife koltuk temizliğine göre daha kolaydır. Kumaş üzerinde bulunan kırıntı, evde hayvan var ise kıl – tüy, biriken tozlar bir elektrik süpürgesi yardımı ile iyice temizlenir. Kanepe veya koltuğun genellikle sert yüzeyleri ve metal aksamları nemli bir bezle silinir. Su bazlı deterjanlar veya marketlerden alacağınız kumaş temizleyiciler, koltuk yıkama şampuanları gibi temizlik malzemeleri ile geride kalan tüm yüzeyi silin. Ardından durulama suyu ile üzerinden geçin ve temizlenen koltuğun kurumasını bekleyin.

Evdeki malzeme ile koltuk temizleme

Koltuk yıkama ve koltuk temizliği için alışveriş yapmaya vaktiniz yoksa, evde bulacağınız karbonat sayesinde yine koltuk ve kanepe temizliğini yapabilirsiniz. Karbonatı toz halinde kanepe yada koltuk üzerine serpin ve nemli bez ile temizleyin. Arkasından durulama suyu ile silebilirsiniz. Karbonat yapısı ile kokulardan ve kirden koltuğu arındıracaktır.

Yukarıda belirttiğimiz tüm malzemeler ile koltuk yıkama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus, işlemin yaz aylarında yapılması ve aşırı sulu bırakılmamasıdır.

Eğer hala koltuk yikama konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulaması ile halı yıkama ustası çağırabilirsiz.

koltuk yikama – koltuk temizliği nasıl yapılır

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz