İnşaat ve Yapı

Korniş Nasıl Tamir Edilir?

Tarafından nasiltamiredilir

Korniş, perdeler için olmazsa olmazdır. Korniş çeşitleri çok olsa da bugün takacağımız korniş plastik ve tavana monte olacak. Ancak diğer korniş çeşitleri de aynı şekilde takılmaktadır. Perdelerinizi takmak için önce kornis montajını yapalım.

Kornişi duvara matkap ile ya da doğrudan yapıştırarak takabilme alternatifine sahipsiniz. Eğer kornişi matkapla takmaya karar verdiyseniz şu adımları izleyin. Korniş üzerine vidalanan yerleri işaretleyin. İşaretlenecek noktalar, kornişin ortalarına denk gelmelidir.

Ortalama 2 metrelik kornişte 4 adet vidalama deliği olsun.

Kornişte işaretlediğiniz yerleri, matkap yardımı ile delin. Delici ve kesici alet kullanımlarında güvenlik tedbirlerinizi almayı unutmayın.

Vida deliği açtığınız kornişi, asacağınız duvara uygun şekilde yerleştirin ve tavan veya duvarda vida yerlerine işaret koyun ve uygun bir yere bırakın ve matkap ile delikleri açın.

Korniş Takarken Dikkat Edilecek Hususlar

  1. Korniş montajı için deliklere uygun dübel seçin ve çekiç yardımı ile yerlerine çakın.
  2. Vidalama yapmadan önce kornişi duvara, delikleri birbirinin üzerine gelecek şekilde tutun ve vidaları dübellere doğru monteleyin.
  3. Matkap yardımı ile kornişi yerlerine vidalayın. Matkap yok ise tornavida ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Delme işlemine sıcak bakmayanlar için yapıştırma kitleri mevcut. Hırdavatçılardan temin edebilirsiniz. Montaj yapıştırıcısı ile takmaya karar verdiyseniz izlemeniz gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

Kullanılacak malzemeler

Montaj yapıştırıcı malzeme, metre, maket bıçağı, demir testeresi, plastik silikon tabancası, çift taraflı bant ve eldiven.

Tavan ile duvar arasındaki boşluk, en az bir parmak kalınlığında olmalıdır.

Demir testeresi ile kornişi kesin.

Çift taraflı bant ile kornişin duvara gelecek kısmına yapıştırın.

Kornişi yapıştırmak için montaj kitini duvara veya tavana gelecek şeklide sürün. Bir bez yardımı ile yapıştırılacak yüzeyleri silin.

Kornişi daha önce işaretlenen alan içinde tavana veya duvara yapıştırın. Yapıştırıcının kuruması için biraz tutun. Tam kuruma sağlandığında perdelerinizi asın.

Eğer hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulaması ile usta çağırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz