Teknoloji

Kulaklık Tamiri Nasıl Yapılır?

Tarafından nasiltamiredilir

Kulaklık tamiri

Kulaklık tamiri için, elektronik dükkanlarından, e ticaret sitelerinden ucuz kulaklık alın. Jak ve kablosunu kullanacağız. Bozuk başka kulaklık varsa o da olur, ama bozuk kulaklığın jakı sağlam olmalı.

Tedarik

Eğer kulaklığınız fakir gibi bantlı dursun ve 2 gün içinde tekrar bozulsun istemiyorsanız, gidin 3.5 mm stereo jak alın. elektronikçilerde vardır.

Jakın tam ucundaki kabloyu kesin, jakı atın. Elinizde jak kısmı olmayan bir kulaklık var şu an. Kablonun en dıştaki plastik izolasyonunu sıyırın. ortaya 3 adet kablo çıkacak, bakır renginde, toprak kablosu, diğer iki kablo ise direkt sesin gittiği kablolar. onları ayırın, kırmızı yeşil bakır kablolar ayrı ayrı olsun. 4 kablo varsa, yüksek ihtimalle, ihtimalle diyorum çünkü üreticiler genellikle aynı kabloları kullanıyor, bakır topraklama 2 tanedir, o ikisini birleştirebilirsiniz.

Tamir

Çakmak yardımı ile bu 3 kabloyu hafif bir ateşten geçirin, bir şeyin yandığını ve hemen söndüğünü göreceksiniz, sakın telaş etmeyin. kırmızı, yeşil renkler, işte onlar aşırı ince plastik izolasyon malzemesi. Dolayısıyla şu aşamada tüm kabloları çıplak hale getirdik. Bundan sonrası kolay merak etmeyin.

Jakın içini açıp ayırdığımız kabloları karşılık gelen kulaklık kabloları ile bağlayın. Bakır kablo, jakın altında kalan düz alana, diğer iki kablo ise bağlanabileceği diğer iki tarafa lehimleyin yada bağlayın. Lehimlemek her zaman en sağlıklı yöntemdir. Ek yeri belli olmadığından sesin iletim kalitesi de artacaktır.

Yukarıdaki adımları yeni aldığınız ucuz kulaklık için de uygulayın. Elinizde 3 bileşen kablosu (örneğimizde yeşil, kırmızı, bakır) kalacak.

Önce bakır renkli olan kabloları birleştirin, sırası fark etmez ama yinede örneğe sadık kalmaya çalışın. Sonra diğer ikisini birleştirin. İsterseniz lehim ile parçaları birleştirin. Son olarak 3 bantlı kabloyu da birbirine bağlayın .

Pahalı kulaklığınızı, kablosu yada jak girişi bozuldu diye çöpe atmayın, yukarıda sırayla açıklandığı gibi uygulandığında bozuk kulaklık tamir edilmiş olacaktır.

Eğer hala yardıma ihtiyacınız varsa ustası yapsın uygulamasından destek alabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz

Daha fazla yorum