Otomotiv

Lastik Tamiri Nasıl Yapılır ?

Tarafından nasiltamiredilir

Lastiklerinizden biri diğerine göre çok daha fazla iniyorsa, o lastikte bir patlak olabilir. Lastiğinizde patlak olduğundan şüpheliyseniz lastiği sökmeli ve stepne lastikle değiştirmelisiniz.

LASTİK TAMİRİ NASIL YAPILIR?

LASTİK TAMİRİ

Lastik tamiri göründüğü kadar zor bir işlem değildir, peki patlak lastik tamiri nasıl yapılır? Acil durumlarda lastik tamiri yerine stepne ile bu zor durumdan kurtulabilirsiniz. Lastiğin patlak olduğunu düşünüyorsanız, lastiği sökmeli ve stepne lastikle değiştirmeniz gerekir. Özellikle yolda başınıza gelecek lastik patlamalarında, stepne hayat kurtarır. En azından bir lastikçi buluncaya kadar sizi idare edecektir.

Bu sebeple idareten bile olsa değiştirdiğiniz lastiğiniz için en yakın lastikçiye gitmeyi ihmal etmeyin. Lastiğin patlama ihtimaline karşılık stepne lastiğin her zaman sağlam olduğunu kontrol edin. Ağırlık yapar, yer kaplar düşüncesi ile yedek lastiğinizi asla aracınızdan ayırmayın. Belirli aralıklarla yedek lastiğinizin sağlamlığını ve havasını kontrol edin. Lastiğin patlak olduğundan şüpheleniyorsanız bu lastiklerle asla yola çıkmayın. Ya lastikçi çağırın yada fazla uzaklaşmadan en yakın lastikçiye gidin.

Patlak lastik tamiri

Lastik tamiri uzmanlık ve tecrübe gerektirdiğinden çok acil değilse iyi bir lastikçi belirleyin ve periyodik aralıklarla lastikçi yi ziyaret edin. Lastik değişimi esnasında sorunun ne olduğu hakkında lastikçi den bilgi isteyin. Bu bilgiler sizi yeni lastik almaktan ve masraftan kurtarabilir.

Lastik tamir yollarından ilki fitil tekniği; lastiğin tekerlekten çıkarılmasına gerek kalmadan lastiğe giren yabancı cisim lastikten çıkarılır. Yabancı cismin boşluğuna bir iğne yardımı ile fitil yerleştirilir. Kuvvetli yapıştırıcılar ile bu bölüm kapatılır. Fitilin fazlalığı maket bıçağıyla kesilir. Küçük ve basit hasarlar için tercih edilen yöntemdir. Bunu siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tabi malzemeleri lastikçi den tedarik etmeyi unutmayın.

Diğer tamir yöntemlerinden biri de daha büyük hasarlarda karşımıza çıkar. Bu yöntem de lastik tekerden sökülür, patlamaya sebep olan yabancı madde çıkarılır. Yabancı madde patlayan lastikten çıkarıldıktan sonra zımparalanarak temizlenir ve yama yapılır. Yamanın kuruması beklenir. Daha sonra yeterli basınç ile lastik şişirilir. En sık kullanılan lastik tamir yöntemi budur.

Şambrelli lastiklerde de durum hemen hemen aynıdır. Patlak lastik içindeki şambrel dışarı çıkarılır. Delik tespit edilir. Yukarıda belirtilen sıra ile temizlik ve yama işlemleri yapılır ve yerine takılır. Pratik ve kolay bir yöntem olması sebebi ile sıkça kullanılır.

Her lastiğin tamiri mümkün olmadığından, lastikçinize güveniyorsanız, değişim gerektiği belirtiliyorsa mutlaka lastiğinizi değiştirin. Özellikle lastiğin yanak kısımları ve lastik şeritlerinin bitim noktalarında hasar oluşmuşsa lastiğinizi hemen değiştirmeniz güvenlik açısından önem taşır.

Hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız ustası yapsın uygulaması ile lastikçi çağırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz