Su tesisatı

Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Damlayan banyo musluğu ve mutfak musluğu tamiri, musluk contasının değiştirilmesi ile sorunu kesin olarak çözerken bazı durumlarda sorunu uzun vadeli çözmek için musluk takımının komple değişmesi gerekebilir. Evinizde alet edavat yok ya da yeni contanız yok ve damlayan su sesine dayanamıyorsanız musluğu tamir edene kadar basit bir yöntemle damlayan su sesinden kurtulabilirsiniz. Musluğa bir bez yada ip bağlayın ve bağladığınız bezi yada ipi lavabo giderine kadar uzatın. Akan su, damlamadan ve sessizce ipten akacak, sizde dayanılmaz sesten kurtulmuş olacaksınız. Su tesisatın da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, su tesisat kategorisinde ki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Her iki durumda da yapmanız gerekenler:

Conta değiştirme veya yeni musluk takma işine başlamadan önce ilk olarak hem dairenizin genel vanasını hem de söz konusu musluğun altındaki vanayı kapayın. Vanayı kapadıktan sonra musluğu açarak kalan suyu tahliye ettiğinizden emin olun.

Contalı Musluk Tamiri 

Bir tornavida yardımı ile musluk kapağını çıkartın. Uzun süreli kullanımlarda kireç bağladığından bu parçayı çıkarmak uğraştırabilir. Hafifçe etrafından vurmanız bu kireç tabakalarının dökülmesini sağlar. Daha sonra altındaki pirinç kısmı çıkarabilirsiniz.

Bunun için 17 numara anahtarı, ingiliz anahtarı veya kurbağacık anahtarı kullanabilirsiniz. Musluk bataryasını çıkardıktan sonra prinç parçayı da çıkardığımızda karşımıza conta çıkacak. Contayı da tornavida yardımı ile çıkarın. Bundan sonra yeni contayı yerleştirip aynı işlemleri tersten yaparak musluğu eski haline getirin. Evet artık musluk kullanıma hazır.

Eğer hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulaması ile usta çağırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz