Elektrik Tesisatı

Patlak Ampul Nasıl Tamir Edilir?

Tarafından nasiltamiredilir

Başlığımız her ne kadar patlak ampul nasıl değiştirilir olsa da üzülerek belirtmeliyim ki bir Edison veya Tesla değilseniz, patlak bir ampülü tamir etmektense değiştirmeyi yeğlersiniz.

O zaman, ampulü en güvenli şekilde nasıl değiştirebiliriz ona bakalım.

Ampul patladığında yapmamız gerekenler

İlk olarak ampulün patlak olup olmadığından emin olmalısınız. Bunu yapmak için ise öncelikle prize basarak açık olan elektriği kapatıyoruz.
Arkasından ampulü sola doğru çeviriyoruz ve söküyoruz. Söktüğümüz ampul sarı renkli eski tip ampullerdense, ortasında ince bir yay olur. Eğer ki o yay kopmuş veya ikiye ayrılmışsa, yani iki ucun bağlantısı bir birinden ayrılmışsa bu ampulün patlak olduğu anlamına gelmektedir.
Eğer ki kullanmış olduğumuz ampul, tasarruf ampulü beyaz ampul ise patlak beyaz ampuller genellikle kararmaktadır. Bu nedenle tam ortasında siyahlaşma olur. Eğer ki böyle bir siyah leke görüyorsak bilin ki patlamış bir ampuldür.
Şimdi yeni ampulümüzü alıyoruz ve paketinden çıkartıyoruz. Daha sonra duy dediğimiz ampulü takacağımız yere getiriyor ve saat yönüne yani sağa doğru yavaş yavaş ampulü çeviriyoruz. Yeterince sıktığınızda ampulün tam olarak oturduğunu anlayabilirsiniz.
Yalnız dikkat etmemiz gereken bir husus var ki, sigortanın kapalı olduğundan emin olmalıyız. Nadirde olsa bu nedenle bazı kazalar gerçekleşmektedir. Ampulü çevirirken fazla sıkı olmayacak şekilde bırakıyoruz ve yeni ampulünüz hayırlı olsun.

Eğer hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulaması ile usta çağırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz