Doğalgaz Tesisat

Termostatik Vana Nasıl Değiştirilir?

Tarafından nasiltamiredilir

Vananın dik olarak monte edilmesi halinde ısı aşağıdan yukarıya yükseldiğinden vananın ızgaralarından geçmediğinden oda sıcaklığı doğru ayarlanmaz.

Termostatik vana, kombi çalışıp evi ısıtmaya başladığında odanın belirli bir sıcaklıkta kalması, bu sıcaklığa geldiğinde kombinin uyarılması prensibi ile çalışır. Bu sayede odalar ısındığında pencere açma ve havalandırma mecburiyetinin önüne geçilmiş olur.

Termostatik vana kullanılmadığında yada ayarı yapılmadığında kombi ekonomik ayarda çalışmak yerine, cam açıldığı için kombi tekrar soğuyan ortamı ısıtmaya çalışmaktadır. Bu durumda yakıt tüketimi artmaktadır. Vana takıldığında oda istenilen ısıya ayarlandığında o ısıya geldiğinde otomatik olarak sıcak su debisini düşürdüğü için sıcaklık stabil olmaktadır.

Termostatik Vana Nasıl Takılır?

Termostatik Vana takılırken, vanayı peteğe kafası yere paralel gelecek şekilde takılmalıdır. Vana dik olarak monte edilirse ısı aşağıdan yukarıya yükseldiği için ızgaralarından geçmediğinden oda sıcaklığı doğru ayarlanamaz. Petek vanası ve sensör ayrı monte edilmelidir. Bu şekilde vananın daha iyi görevini yapması sağlanır.

  1. Vana takılırken suyun akış yönüne bakılmalıdır. Bu işlem vananın görevini tam olarak yerine getirebilmesi için önem taşır.
  2. Vananın etrafı boş olmalıdır. Ayar yapmaya engel herhangi bir malzeme vana etrafında bulundurulmamalıdır.
  3. Oda sıcaklığının kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini biliyoruz. Ancak ortalama bir değer için üçüncü kademe yeterli ısınmayı sağlayacaktır.

Oda sıcaklığının istenilen düzeyde tutulması gereksiz yakıt tüketimini engeller. Kaliteli malzemeden üretilmiş vanalar uzun süre arıza yapmadan çalışmaktadır.

Eğer hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız, ustası yapsın uygulaması ile bir usta çağırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz