Elektrik Tesisatı

Üçlü Priz Tamiri Nasıl Yapılır?

Tarafından nasiltamiredilir

Elektrik tesisatı veya aksesuarları ile ilgili tamir işlemleri için lütfen önce güvenlik tedbirlerinizi alın,

Merhaba, üçlü priz tamiri yapmalıyız. durum acil ! hemen konuya giriyorum.

Gözünüz korkmasın üçlü priz tamiri ve uzatma kablosu tamiri çok zor bir işlem değildir.

Üçlü prizin vidalarını söküp içini acıyoruz. İçinde bulunan 3 kablonun, açılmış bakır uçlarında görünür oksitlenme, üstten siyahlaşıp kararma kontrol edin. 0.5 cm bu kabloları daha içten bir yan keskiyle kesip, kablo sıyırıcı veya ayni pense ucu ile 0.5 kadar bakır teli sıyırın.

Daha sonra üçlü pirizi 3 vidalama yerinden ince uçlu bir tornavida veya kontrol kaleminin ucuyla sıkıştırın. Bu uzatma toprak hattı olan 2 uçta görülen metal uçlarıyla içinde 3 kablo var. Bir tanesi standart olarak sarı-yeşil renkli bulunan uzatmalı bir prizdir. Yalnız kablolarında içten vidasından ayrılma durumu topraklı fiş. Bu yüzden onu da açıp bakmanız gerekli.

En önemli konu ise toprak hattını taşıyan sarı-yeşil kabloyu mutlaka orijinal halinde ki gibi 2 taraftan çıkan ve fişlere temas eden topraklama kablosunu doğru olarak bağlamanızdır. Başka bir kabloyu yanlışlıkla bu noktaya bağlarsanız makinelerin çalışmasında sorun oluşabilir.

Yalnızca bu üçünü vidalarken sarı-yeşil kablo renk koduna çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Diğer mavi; nötr ve kahve, siyah; faz kablosunun sağ veya soldaki AC’de + ve – kutup yoktur. Çünkü erkek uçlara vidalanması hem priz hem topraklı fiş için hiç bir önem taşımıyor. En çok önemlisi toprak hattı olan sarı-yeşil kablonun en doğru yerden bu bağlantının yapılmasıdır. Prizi topladıysanız elektrik tesisatına bağlayarak, test edebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Eğer hala bir ustaya ihtiyaç duyuyorsanız ustası yapsın uygulamasıyla üçlü priz tamirini yaptırabilirsiniz.

Yazar hakkında

nasiltamiredilir

Yorum Yaz

Daha fazla yorum